Књига о храброј керуши Габи представљена у Библиотеци „Вук Караџић“
На дечијем одељењу Библиотеке „Вук Караџић“ одржана је промоције књиге „Габи, храбро срце Београда“, аутора Горана Марковића, уредника и власника издавачке куће Пчелица. Прича која је заснована на истинитом догађају о керуши немачког овчара, која се као чувар Београдског зоолошког врта храбро супротставила одбеглом јагуару и тако спречила трагедију, изазвала је велику пажњу једног одељења шестог разреда Основне школе „Владимир Перић Валтер“, који су присуствовали промоцији.
Преузето са сајта ТВ ФОРУМ
Аутор Александар Минић
Иако је главни јунак ове приче животиња, књига „Габи, храбро срце Београда“ има биографски и документаристички карактер. Због бројних илустарција и богате фото архиве ова књига је намењена пре свега младима, али је због универзалног карактера саме приче, могу читати и одрасли.
То је прича из времена старе Југославије, о догађају из 1987. године, када је у Београдском зоолошком врту једна храбра женка немачког овчара спасила живот ноћном чувару Станимиру Станићу и спречила јагуарку, која је одбегла, да напусти врт и да потенцијално угрози животе многих Београђана, јер је то заиста опасна дивља животиња – објашњава радњу књиге њен аутор Горан Марковић.
Догађај из Београдског зоолошког врта има своју тежину и снагу, јер је у питању веома дирљива прича о односу човека и животиње, о верности и храбрости животиње, која је по цену смрти, заштитила човека. Све су то били разлози да животну причу о керуши Габи Марковић преточи у роман.
Тај пас је просто био невероватан. Мене је фасцинирала та прича зато што је врло ретко да пси, али и неке друге животиње нападају те опасне звери, у овом случају дивље мачке зато што се то обично завршава летално (са смртним исходом), а у овом случају је Габи успела да преживи, што је просто невероватно. Захваљујући ангажовању тадашњег директора Вука Бојовића и свих тих људи који су радили у зоолошком врту она се и опоравила, још је наставила свој живот, а у њену част је у Београдском зоолошком врту подигнут споменик на којем пише “ керуша Габи – њено срце је било јаче од јагуара“. Тако да она сада поред тог споменика, има и свој књижевни споменик, односно књигу – каже Горан Марковић.
Према речима аутора, осим снажне поруке коју ова књига носи, његова жеља је била да подигне свест људи да брину о животињама и да их прихвате као пријатеље.
Знамо колико оне могу бити лековите и да у неким ситуацијама спашавају људске животе. Пођимо од ситуација са пожарима или са земљотресима. Онда ми кажемо „браво, те животиње су стварно храбре“, а онда са друге стране врло брзо заборавимо на њих и немамо баш увек правилан однос према њима. Да не причам о напуштеним животињама које су свуда око нас. Оне могу бити хероји као и људи. Као што видимо, могу им се подићи и споменици – сматра Марковић.
Иако је дуго имао страх од животиња, временом их је заволео па су оне сада чест мотив његових књига.
Животиње имају неки посебан инстикт и сензибилитет и ако им се приближимо на прави начин, верујте ми да је то један потпуно нови свет који нас обогаћује и чини нас некако испуњенијим, јер много тога сазнамо и доживимо од њих, а много тога можемо и да научимо – истиче аутор неколицине књига чији су главни јунаци животиње.
Промоцију књиге пратио је и кратак документарни филм са живим сведочанствима учесника тог догађаја, међу којима је и Станимир Цане Станић, који је и дан данас жив захваљујући искључиво храбрости главне јунакиње ове приче, керуше Габи.