Promocija zbirke Trifuna Drobnjaka – aforizam način da se nasmejemo, ali često osetimo i gorčinu

„Dubravčanski potoci“ – prva zbirka aforizama, pesama i priča Trifuna Drobnjaka, rođenog Prijepolјca, a danas Šapčanina, koja je nazvana po rodnim Dubravčićima, predstavlјena je prijepolјskoj publici u Biblioteci „Vuk Karadžić“.

Preuzeto sa sajta TV FORUM Prijepolje
Autor Vladimir Malešić

Od rodnih Dubravčića i školovanja u Prijepolјu, preko završetka dva fakulteta i rada u prosveti, a potom u advokaturi u Šapcu, životni put Trifuna Drobnjaka protkala je lјubav prema pisanju različitih književnih formi, koje je oblјavlјivao uglavnom u lokalnim publikacijama. U sedmoj deceniji života rešio je da u zbirku, koja nosi ime po rodnom selu, sabere deo svojih radova, koji su mu bili način da reši stresne životne situacije i izrazi sopstvene stavove, što je u predgovoru i napisao.

Na promociji, koju je vodila Hadija Kriještorac, govorili su nekadašnji prosvetni radnici Jovan Milanović i Ljubomir Šulјagić. Šulјagić, koji je i autor tri zbirke aforizama, govorio je o razvoju aforizma u Srbiji, od veoma blagih do oštrih i kritičkih, često i podruglјivih, kakvi su danas, što srpske aforističare svrstava u evropski i svetski vrh. Osvrćući se na aforizme koje je nekad objavlјivao u „Polimlјu“, Šulјagić je rekao kako je danas kod nas malo autora koji se bave ovom pisanom formom.

Drobnjak kaže da je vreme i zemlјa u kojoj živimo nepresušan izvor inspiracije za aforističare. U mladosti je pisao poeziju, a aforizmu i kratkoj prozi se okrenuo u zrelom dobu,  sada razmišlјa o pisanju romana.

VIDEO PRILOG TV FORUM